75844-1AH-30LF
detaildesc
75844-1AH-30LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
75844-1AH-30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board or Cable
Series BERGSTIK®
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 75844
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.189" (4.80mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.476" (12.09mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.189" (4.80mm)