75188-115-10LF
detaildesc
75188-115-10LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
75188-115-10LF
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 5.08MM
Series BERGSTIK®
Package Bag
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.200" (5.08mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 75188
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.535" (13.59mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.335" (8.51mm)