75160-110-36LF
detaildesc
75160-110-36LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
75160-110-36LF
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Series BERGSTIK®
Package Bulk
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 110V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 75160
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 36
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.900" (22.86mm)
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 1.225" (31.12mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)