75160-106-36LF
detaildesc
75160-106-36LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
75160-106-36LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Style Board to Board
Series BERGSTIK®
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 110V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 75160
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 36
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.500" (12.70mm)
Current Rating (Amps) 5A
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.825" (20.95mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)