5WF503MXGAA
detaildesc
5WF503MXGAA
KYOCERA AVX
Product No:
5WF503MXGAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.05UF 25V Y5P RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 0.05 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.236" (6.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C