5TS203SCJCA
detaildesc
5TS203SCJCA
KYOCERA AVX
Product No:
5TS203SCJCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.02UF 2KV Y5V RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance -20%, +50%
Lead Style Straight
Capacitance 0.02 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 125°C