5ST103SCMCA
detaildesc
5ST103SCMCA
KYOCERA AVX
Product No:
5ST103SCMCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 10000PF 3KV Y5U RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance -20%, +50%
Lead Style Straight
Capacitance 10000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Size / Dimension 0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 125°C