5SS222MBFCA
detaildesc
5SS222MBFCA
KYOCERA AVX
Product No:
5SS222MBFCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 2200PF 2KV Y5U RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 2200 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 125°C