5SR472MEFCA
detaildesc
5SR472MEFCA
KYOCERA AVX
Product No:
5SR472MEFCA
Description:
CAP CER 4700PF 1KV Y5U RADIAL
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 4700 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 125°C