5SR103KBJCA
detaildesc
5SR103KBJCA
KYOCERA AVX
Product No:
5SR103KBJCA
Description:
CAP CER 10000PF 1KV Y5U RADIAL
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 10000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 125°C