5OQ102MOCAA
detaildesc
5OQ102MOCAA
KYOCERA AVX
Product No:
5OQ102MOCAA
Description:
CAP CER 1000PF 500V Y5P RADIAL
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 1000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C