5NX101KCEIY
detaildesc
5NX101KCEIY
KYOCERA AVX
Product No:
5NX101KCEIY
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 100PF 6KV Y5F RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 100 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 6000V (6kV)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C