5NS102MBFCI
detaildesc
5NS102MBFCI
KYOCERA AVX
Product No:
5NS102MBFCI
Description:
CAP CER 1000PF 2KV Y5F RADIAL
Series -
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 1000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C