5NS102KAFCH
detaildesc
5NS102KAFCH
KYOCERA AVX
Product No:
5NS102KAFCH
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 2KV Y5F RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 1000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C