5MQ102KADAA
detaildesc
5MQ102KADAA
KYOCERA AVX
Product No:
5MQ102KADAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 500V Y5U RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 1000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C