5AX100JBKCANM
detaildesc
5AX100JBKCANM
KYOCERA AVX
Product No:
5AX100JBKCANM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 10PF 6KV NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style Straight
Capacitance 10 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 6000V (6kV)
Size / Dimension 0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 125°C