5AS5R6CNBCL
detaildesc
5AS5R6CNBCL
KYOCERA AVX
Product No:
5AS5R6CNBCL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 5.6PF 2KV NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style Formed Leads
Capacitance 5.6 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 125°C