5AS120JEBCA
detaildesc
5AS120JEBCA
KYOCERA AVX
Product No:
5AS120JEBCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 12PF 2KV NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style Straight
Capacitance 12 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.236" (6.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 125°C