5AR8R0CXBCA
detaildesc
5AR8R0CXBCA
KYOCERA AVX
Product No:
5AR8R0CXBCA
Description:
CAP CER 8PF 1KV NP0 RADIAL
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 8 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 125°C