5AK1R2CDAAI
detaildesc
5AK1R2CDAAI
KYOCERA AVX
Product No:
5AK1R2CDAAI
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1.2PF 100V NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance ±0.25pF
Lead Style Straight
Capacitance 1.2 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C