5991A-5JGI
detaildesc
5991A-5JGI
Renesas Electronics Corporation
Product No:
5991A-5JGI
Package:
32-PLCC (14x11.46)
Description:
IC PLL CLOCK DRIVER 32PLCC
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
PLL Yes with Bypass
Type PLL Clock Driver
Input TTL
Output TTL
Series TurboClock™
Package Tube
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 32-LCC (J-Lead)
Product Status Obsolete
Frequency - Max 100MHz
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Divider/Multiplier Yes/Yes
Number of Circuits 1
Base Product Number 5991A
DigiKey Programmable Not Verified
Ratio - Input:Output 1:8
Operating Temperature -40°C ~ 85°C