550Z224MTT
detaildesc
550Z224MTT
KYOCERA AVX
Product No:
550Z224MTT
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 0.22UF 10V 0201
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series 550
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.22 µF
Applications RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)