550C472M450DP5HP
detaildesc
550C472M450DP5HP
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
550C472M450DP5HP
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series 550C
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 5.937" (150.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C