Home / Oscillators / 550BC148M500DG
550BC148M500DG
detaildesc
550BC148M500DG
Skyworks Solutions Inc.
Product No:
550BC148M500DG
Description:
XTAL OSC VCXO 148.5000MHZ LVDS
User Guide
Mfr Skyworks Solutions Inc.
Type VCXO
Output LVDS
Series Si550
Package Strip
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 148.5 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Base Product Number 550BC
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 108mA
Absolute Pull Range (APR) ±150ppm
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Disable) (Max) 75mA