Home / TVS Diodes / 5.0SMDJ6.5ASHRAT7
5.0SMDJ6.5ASHRAT7
detaildesc
5.0SMDJ6.5ASHRAT7
Littelfuse Inc.
Product No:
5.0SMDJ6.5ASHRAT7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AB (SMCJ)
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
TVS 5KW 6.5V 5%UNI DO-214AB TR7
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series 5.0SMDJ-S
Package Tape & Reel (TR)
Applications Telecom
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Base Product Number 5.0SMDJ
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMCJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 446.4A