Home / Headers, Male Pins / 399-V3-157-10-009101
399-V3-157-10-009101
detaildesc
399-V3-157-10-009101
Preci-Dip
Product No:
399-V3-157-10-009101
Manufacturer:
Preci-Dip
Description:
CONN HEADER R/A 57POS 2.54MM
User Guide
Mfr Preci-Dip
Style Board to Board
Series 399
Package Bulk
Features -
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150VDC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 399-V3
Insulation Material Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions 57
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)