381LX103M025J032
detaildesc
381LX103M025J032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
381LX103M025J032
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series 381LX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.5 A @ 20 kHz