380LX821M200K032
detaildesc
380LX821M200K032
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
380LX821M200K032
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series 380LX
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.1 A @ 20 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 243mOhm @ 120Hz