3640SC473KAT9A
detaildesc
3640SC473KAT9A
KYOCERA AVX
Product No:
3640SC473KAT9A
Description:
CAP CER 0.047UF 1.5KV X7R 3640
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.047 µF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Size / Dimension 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C