3640HA102KAT3A
detaildesc
3640HA102KAT3A
KYOCERA AVX
Product No:
3640HA102KAT3A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 3KV C0G/NP0 3640
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 3640 (9110 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Size / Dimension 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C