3640CA271JAT9A
detaildesc
3640CA271JAT9A
KYOCERA AVX
Product No:
3640CA271JAT9A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 270PF 630V NP0 3640
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 270 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 3640 (9110 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C