3640AC104MAT3A
detaildesc
3640AC104MAT3A
KYOCERA AVX
Product No:
3640AC104MAT3A
Description:
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 3640
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.1 µF
Product Status Active
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C