Home / Headers, Male Pins / 356-V3-110-00-014101
356-V3-110-00-014101
detaildesc
356-V3-110-00-014101
Preci-Dip
Product No:
356-V3-110-00-014101
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150VDC
Contact Material Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.116" (2.95mm)
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.378" (9.60mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.141" (3.60mm)