Home / Headers, Male Pins / 350-V3-151-00-106101
350-V3-151-00-106101
detaildesc
350-V3-151-00-106101
Preci-Dip
Product No:
350-V3-151-00-106101
Description:
CONN HEADER SMD 51POS 2.54MM
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150VDC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.116" (2.95mm)
Number of Positions 51
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.141" (3.60mm)