Home / Headers, Male Pins / 350-V3-150-00-006101
350-V3-150-00-006101
detaildesc
350-V3-150-00-006101
Preci-Dip
Product No:
350-V3-150-00-006101
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Contact Shape Circular
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150VDC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.110" (2.79mm)
Number of Positions 50
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.394" (10.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.141" (3.60mm)