3094-562JS
detaildesc
3094-562JS
API Delevan Inc.
Product No:
3094-562JS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 5.6UH 160MA 1.8OHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series 3094
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 65 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 5.6 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Product Status Active
Material - Core Iron
Size / Dimension 0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
DC Resistance (DCR) 1.8Ohm Max
Current Rating (Amps) 160 mA
Height - Seated (Max) 0.140" (3.56mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 40MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz