3090-472J
detaildesc
3090-472J
API Delevan Inc.
Product No:
3090-472J
Description:
FIXED IND 4.7UH 160MA 3 OHM SMD
Type -
Series 3090
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq 24 @ 7.9MHz
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 4.7 µH
Product Status Active
Material - Core Iron Powder
Size / Dimension 0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
DC Resistance (DCR) 3Ohm Max
Current Rating (Amps) 160 mA
Height - Seated (Max) 0.050" (1.27mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant 55MHz
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz