1MM-R-D39-VS-00-H-TBP
detaildesc
1MM-R-D39-VS-00-H-TBP
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1MM-R-D39-VS-00-H-TBP
Description:
SCL 1.0 RCPT DR VT 078 SMT G3 TB
Style Board to Board
Series AMPMODU 1MM
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 30VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.130" (3.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 1MM-R-D
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 78
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C