Home / Headers, Male Pins / 1MM-HU-D21-VS-00-F-TBP
1MM-HU-D21-VS-00-F-TBP
detaildesc
1MM-HU-D21-VS-00-F-TBP
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1MM-HU-D21-VS-00-F-TBP
Description:
SCL 1.0 HDR DRVT USP 042 SMT G1
User Guide
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Style Board to Board
Series AMPMODU 1MM
Package Box
Features Pick and Place
Shrouding Unshrouded
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Breakaway
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 30VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 1MM-HU-D
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 42
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.083" (2.10mm)