Home / Ceramic Capacitors / 1825SC102KAT1A\SB
1825SC102KAT1A\SB
detaildesc
1825SC102KAT1A\SB
KYOCERA AVX
Product No:
1825SC102KAT1A\SB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1825
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C