1808J0160564JXT
detaildesc
1808J0160564JXT
Knowles Syfer
Product No:
1808J0160564JXT
Description:
CAP CER 0.56UF 16V X7R 1808
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.56 µF
Applications General Purpose
Product Status Active
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Base Product Number 1808J
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C