1808J0160564JDT
detaildesc
1808J0160564JDT
Knowles Syfer
Product No:
1808J0160564JDT
Manufacturer:
Knowles Syfer
Description:
CAP CER 0.56UF 16V X7R 1808
User Guide
Mfr Knowles Syfer
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Temperature
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 0.56 µF
Applications High Reliability
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Base Product Number 1808J
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C