1808J0160273FFT
detaildesc
1808J0160273FFT
Knowles Syfer
Product No:
1808J0160273FFT
Manufacturer:
Knowles Syfer
Description:
CAP CER 0.027UF 16V C0G/NP0 1808
User Guide
Mfr Knowles Syfer
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Temperature
Tolerance ±1%
Lead Style -
Capacitance 0.027 µF
Applications High Reliability
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Base Product Number 1808J
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C