Home / TVS Diodes / 1.5SMC170 R6
1.5SMC170 R6
detaildesc
1.5SMC170 R6
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5SMC170 R6
Package:
DO-214AB (SMC)
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 3000W DO214AB SMC
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Type Zener
Series 1.5SMC
Package Tape & Reel (TR)
Applications Telecom
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC170
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 153V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 244V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 138V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.4A