1.5SMC16H
detaildesc
1.5SMC16H
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5SMC16H
Description:
1500W, 16V, 5%, UNIDIRECTIONAL,
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive, Telecom
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC16
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 67A