Home / TVS Diodes / 1.5SMC15CAHM6G
1.5SMC15CAHM6G
detaildesc
1.5SMC15CAHM6G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5SMC15CAHM6G
Description:
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO214AB
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC15
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Voltage - Breakdown (Min) 14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 74A