15KP200A
detaildesc
15KP200A
Solid State Inc.
Product No:
15KP200A
Manufacturer:
Solid State Inc.
Package:
Axial
Description:
15KW TVS UNIDIRECTIONAL
User Guide
Mfr Solid State Inc.
Type Zener
Series 15KP
Package Bulk
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package Axial
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 222V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 325V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 200V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46A