1.5KE8.2AH
detaildesc
1.5KE8.2AH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE8.2AH
Package:
DO-201
Description:
TVS 1500W 8.2V 5% UNIDIR DO-201
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE8.2
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.02V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 130A