Home / TVS Diodes / 1.5KE220A R0G
1.5KE220A R0G
detaildesc
1.5KE220A R0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE220A R0G
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE 185VWM 328VC DO201
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Type Zener
Series 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE220
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 328V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 185V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.8A