1.5KE200H
detaildesc
1.5KE200H
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE200H
Description:
1500W, 200V, 10%, UNIDIRECTIONAL
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE200
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 180V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 287V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.4A